Domena internetowa, to w największym skrócie mówiąc, nazwa spisana według zasad Domain Name System. Umożliwia ona odnalezienie konkretnej strony www. Pierwsza rejestracja domeny miała miejsce w USA w latach osiemdziesiątych, w Polsce niemal dekadę później. Obecnie w naszym kraju zarejestrowanych w NASK, czyli Naukowej i Akademickiej Sieci Naukowej, jest 2 584 890 domen (z końcówką .pl).
Wyróżnia się kilka rodzajów domen. Podział wynika z ich hierarchicznej budowy. Pierwsze miejsce zajmują domeny najwyższego poziomu. Według protokołu komunikacyjnego (DNS) stoją one najwyżej. Dzielą się na krajowe, zakończone: .pl, .uk, .us oraz na funkcjonalne, związane z działalnością: .com (commercial), .edu (education) czy .gov (government). Domeny drugiego poziomu, jak na przykład com.pl, także można podzielić na krajowe i funkcjonalne. Analogicznie, wyróżniamy także domeny niższych poziomów.
Decydując się na zakup domeny mamy dwie możliwości. Pierwszą jest zarejestrowanie nowej domeny. Możemy też kupić taką, która już wcześniej była używana. Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety. Decydując się na nową domenę, musimy liczyć się z tym, że bardziej „chodliwe” nazwy będą już zajęte. W tej branży liczy się kreatywność. Nową domenę możemy zarejestrować w Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej lub zdecydować się na tę usługę u któregoś z partnerów. Oferują oni bardzo interesujące pakiety.
Drugą opcją jest zakup istniejącej już domeny. Jeżeli jej wcześniejszy właściciel terminowo nie opłacił abonamentu trafia ona do obiegu. Niektórzy specjalnie rejestrują nowe domeny licząc na późniejszy zysk z odsprzedaży. Ceny w tym wypadku potrafią zaskoczyć. Niekiedy osiągają one nawet kilka milionów dolarów (np. SEO.com).
Decydując się na odkupienie domeny musimy pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy. Koniecznie należy sprawdzić jej historię. Czasami może okazać się, że domena służyła do celów, z którymi raczej nie chcemy być utożsamiani. Będą prowadziły do niej też linki i odnośniki. W takiej sytuacji wyszukiwarki często nakładają na taka domenę filtry (kary). Wyczyszczenie i uporządkowanie sytuacji może sporo zająć i sporo kosztować. Dobrą praktyką jest sprawdzanie historii domeny. Można to zrobić na kilka sposobów:
archive.org – dzięki tym potężnym zbiorom możemy zobaczyć, jak wyglądały strony internetowe w latach dziewięćdziesiątych,
whois.com – w łatwy sposób uzyskamy informacje do kogo należy domena,
mypagerank.pl – bardzo praktyczne narzędzie, które pozwala sprawdzić czy domena nie została zbanowana,
webconfs.com – wiek domeny także ma znaczenie.
Seo w przypadku domeny budzi wiele kontrowersji. Niektórzy uważają, że w nazwie domeny powinny pojawiać się słowa kluczowe. Ma to wpływać na dobre wyniki pozycjonowania. Jest jednak sporo specjalistów od SEO, którzy uważają, że nie ma to aż tak dużego znaczenia. Optymalizacja strony przynosi znacznie większe korzyści. Warto zadbać o odpowiednią treść i systematyczność w jej dodawaniu. Roboty indeksujące Google z całą pewnością to docenią.
Rejestracja domeny powinna rozpocząć działalność w Internecie. Wymaga to przemyślenia – zarówno jeśli decydujemy się na nową, jak i na używaną wcześniej domenę. W tym drugim wypadku należy dokładnie przeanalizować historię domeny, to może uchronić nas przed ewentualnymi problemami związanymi z filtrami nałożonymi na konkretną domenę.
https://www.dns.pl/zonestats.html