Pytania  i odpowiedzi. Ciekawa funkcja wizytówek Google

 

Pytania i odpowiedzi. Ciekawa funkcja wizytówek Google - wersja mobilna

Widok sekcji z pytaniami w wizytówkach Google i edytor tekstu w wersji mobilnej

Interakcje na linii klient-firma potrafią zadecydować o sukcesie lub niepowodzeniu każdego biznesu. Kontakt nie może polegać tylko na informowaniu o aktualnych ofertach i usługach. Klient przede wszystkim ma otrzymywać atrakcyjną treść i materiały. Drugim filarem poprawnie działającej komunikacji jest szybkość odpowiadania na pytania, które w obecnych czasach zadane są w różnej formie: maili, smsów, wiadomości wysyłanych poprzez Messangera, czy też w wizytówkach Google w sekcji pytania i odpowiedzi.

Pytania i odpowiedzi w wizytówkach Google

Początkowo funkcja ta dostępna była jedynie na urządzeniach mobilnych, teraz pytania mogą zadawać także użytkownicy desktopów. Jest to bardzo proste. W przypadku desktopów musimy jedynie kliknąć na przycisk Zadaj pytanie. Na urządzeniach mobilnych wystarczy jedno kliknięcie w pole edytora tekstowego. Zostaniemy przekierowani do kolejnego okienka, gdzie będziemy mogli wpisać treść pytania. Oczywiście możemy edytować wpisaną przez nas treść i wprowadzać zmiany. Zamieszczone treści muszą być zgodne z regulaminem Google, w przeciwnym wypadku zostaną usunięte.

 

Ikona określająca odpowiedź właściciela

Na pytanie mogą odpowiadać inni użytkownicy i właściciele firmy. Odpowiedź wprowadzona przez administratora wizytówki zostanie wyróżniona specjalną ikonką.


Kiedy wyświetla się sekcja z pytaniami i odpowiedziami?

Pytania i odpowiedzi wyświetlają się w wizytówkach Google na urządzeniach mobilnych zarówno z poziomu Map Google, jak i wyszukiwarki. W przypadku desktopów wprowadzono pewne ograniczenia. Użytkownicy nie mają możliwość zadania pytania w wizytówce bezpośrednio na Mapach Google.


Wizytówki Google. Jak odpowiadać na pytania?

Niestety nie ma możliwości administrowania pytaniami i odpowiedziami z panelu Google Moja Firma, możemy tego dokonać jedynie poprzez samą wizytówkę. Oczywiście jako administratorzy musimy być zalogowanie na koncie Google. Jeżeli korzystamy z aplikacji Google Maps na urządzeniach mobilnych zostaniemy powiadomieni o nowym pytaniu.

Plusy i minusy

Funkcja pytań i odpowiedzi jest bardzo przydatna dla użytkowników. Nie muszą oni wchodzić na stronę internetową firmy, sklepu, aby zadać pytanie. Być może jest to początek końca formularzy kontaktowych na stronach. Specjaliści Google doskonale wiedzą co robią. Tak rozbudowana wizytówka wydłuży czas spędzony w samej wyszukiwarce, a to może zwiększyć czas wyświetlanych użytkownikowi reklam. Z całą pewnością wszyscy właściciele firm powinni regularnie sprawdzać, czy na ich wizytówce nie pojawiło się żaden nowe pytanie i czy jakiś użytkownik nie oczekuje na odpowiedź. Funkcja ta ma także swoją ciemną stronę: mogą ją wykorzystać internetowi hejterzy i trolle.