TopRanking Archetypy w strategii komunikacji

Archetypy w strategii komunikacji marki

Marketing nie polega tylko na sprzedaży. Owszem, ma ona być kluczowym efektem działań, ale nie jedynym. Marketing wykorzystuje dorobek wielu dziedzin naukowych. Nie są to tylko nauki związane ekonomią
i zarządzaniem. Marketingowcy sięgają głębiej, zastanawiają się, co tak naprawdę skłania nas do zakupu, co wpływa na przywiązanie do marki, jak powinna wyglądać komunikacja z klientem. Wydawać by się mogło, że w tak szybko zmieniającej się dziedzinie trendy będą podparte najnowszymi badaniami. Czasami jednak warto zajrzeć do historii. Archetypy w strategii komunikacji marki są elementem, który łączy stare z nowym.


Baśnie, mity i archetypy

Pojęcie archetypu, czyli pierwotnego wzorca, pojawiło się już w starożytności. Gustaw Jung, szwajcarski psycholog i psychiatra urodzony jeszcze w XIX wieku, przez lata badał mity i symbole z różnych kręgów kulturowych. Efektem wieloletnich prac była teoria archetypów, czyli wzorców zachowań, które pojawiają się w różnych kulturach. Przykładem może być Stary Mędrzec, który jest symbolem mądrości i doświadczenia.

Archetypy są elementem nieświadomości zbiorowej, która niesie w sobie wiele z doświadczeń wcześniejszych pokoleń. Mitami zainteresował się też Joseph Campbell, amerykański badacz. Doszedł on do wniosku, że wszystkie historie: baśnie, mity, czy nawet biblijne przypowieści oparte są na podobnym schemacie. Pojawia się bohater, który musi pokonać przeszkodę, aby osiągnąć sukces. Początkowo mu się to nie udaje, walczy ze sobą, by w końcu wygrać i dojść do celu.

Campbellem zainteresowało się wielu. Jednym z nich był George Lucas, a efekty tego widać w sadze Gwiezdne Wojny. Początek XXI wieku przeniósł powyższe odkrycia do świata marketingu. W 2001 roku, w książce „The Hero and the OutlawMargaret Mark i Carol Pearson stwierdziły, że pomocą w zarządzaniu marką, w kreowaniu jej znaczenia, może być teoria archetypów.


Sam produkt już nie wystarcza

Żyjemy w czasach ogromnej konkurencji. Bardzo trudno „wypłynąć na błękitny ocean” (Blue Ocean Strategy) i stworzyć niezagospodarowaną jeszcze przestrzeń, idealną do prowadzenia biznesu. Produkt musi się wyróżniać, ale wyróżniać musi się też cała marka. Należy dokładnie przemyśleć strategię komunikacji marki, a teoria archetypów  może w tym pomóc.

Dzięki niej marka przybiera ludzką twarz, a to ułatwia komunikację z potencjalnym klientem. Firma, która poświęci trochę czasu i odnajdzie wzorzec, który najlepiej jej odpowiada, zyskuje wiele. Po pierwsze archetypy siedzą głęboko w nas, bez względu na wykształcenie czy zainteresowania, rozumiemy kierowany do nas przekaz. Po drugie, objęty sposób komunikacji ułatwia planowanie marketingowe – firma ma wartości, modele zachowań, do których musi się odwoływać. Po trzecie, archetypy bazują na doświadczeniu i emocjach, a tego my wszyscy po prostu potrzebujemy i to przyciąga naszą uwagę.

Archetypy w strategii komunikacji marki rodzaje

Archetypy w strategii komunikacji – w praktyce

Wyodrębniono 12 różnych archetypów takich jak: bohater, zwykły człowiek, błazen, twórca, magik, niewinny, mędrzec, odkrywca, kochanek, władca, buntownik i opiekun. Badaczki Mark i Pearson postawiły tezę, w której wybory życiowe i system wartości każdego człowieka oparły na dwóch osiach. Pierwsza z nich to wybór pomiędzy przynależnością do grupy a samorealizacją, druga natomiast dotyczy kontroli, stabilizacji i potrzeby zaryzykowania, zwycięstwa.

Marka kreująca się na magika zaciekawia, pokazuje rzeczy niemożliwe do osiągnięcia dla zwykłego człowieka, opiera się na ryzyku i samorealizacji. Odkrywca ceni to, co nowe, poszukuje doznań i nie znosi nudy. Stabilizację natomiast gwarantuje archetyp władcy, a opiekun doskonale zna potrzeby swoich klientów. Marka decydująca się na wykorzystanie archetypu zwykłego człowieka będzie blisko codziennego życia każdego z nas. W swoich reklamach kierować będzie uwagę na zwykłe sytuacje, na przykład rodzinne scenki podczas wspólnego śniadania. Taka marka bazuje na pokazywaniu, jak cieszyć się z małych rzeczy oraz pomaga usprawnić codzienne obowiązki. Archetypy w strategii komunikacji marki dają duże możliwości.

Wybór archetypu pozwala dostosować sposób komunikacji do klienta szukającego takiej marki i produktu, z którą może się utożsamiać. Dzięki temu cały przekaz skierowany do potencjalnej grupy odbiorczej jest spójny. Komunikacja ma duże znaczenie w mediach społecznościowych. Strategia, która jest przemyślana i dostosowana do klienta,pozwala uniknąć różnych wpadek.

Źródło:

Skowron Łukasz, Cieślik Aleksandra, Postrzeganie archetypów marki w opinii różnych grup docelowych klientów, Marketing i Zarządzanie nr 3 (44) 2016, s. 371–379 .