Sprawdzamy przede wszystkim treści udostępniane na stronie, jakiej są jakości, czy są zgodne z prowadzoną działalnością, jakich słów kluczowych się używa i jakie dominują, czy strona przepełniona jest niepotrzebną treścią, a także to jakie linki są udostępniane. Warto zadać o właściwe zastosowanie architektury div, odpowiednią strukturę kodu HTML, dobrze skompresowane pliki i jak najlepiej zoptymalizowane style CSS i skrypty javascript. Ważne jest także to, żeby nie stosować nieuczciwych praktyk pozycjonowania, nie warto tego robić, ponieważ wzrost pozycji w wyszukiwarkach może być jedynie chwilowy, a negatywne skutki tego długotrwałe. Niedozwolone praktyki pozycjonowania stron można stosunkowo łatwo wykryć, a co za tym idzie, Google jest w stanie wykluczyć naszą stronę ze swojego katalogu stron na określony czas lub nawet na stałe. Przykładem nieuczciwego pozycjonowania może być ukrywanie słów kluczowych w taki sposób, żeby były one niewidoczne dla internauty, ale, żeby zostały przetworzone przez roboty wyszukiwarek.

 

Analizę kodu strony przeprowadza się przy użyciu takich narzędzi jak:

  • Walidator W3C – Jest to narzędzie, które w swojej pracy powinien używać każdy twórca stron internetowych. Służy ono do wykonywania automatycznych testów sprawdzających zgodność kodu strony z obowiązującym standardem HTML, XHTML, CSS. Wyniki przeprowadzonej walidacji wskazują na elementy kodu stronu, które należałoby poprawić lub zmodyfikować. Właściwe wyciąganie wniosków z przeprowadzonej walidacji, uczynią naszą stronę w większym stopniu zgodną z obowiązującymi standardami, na których bazują przecież twórcy przeglądarek internetowych.
  • org – Każdy projektant dąży do tego, żeby jego strona internetowa była kompatybilna z jak największą ilością dostępnych przeglądarek internetowych. Dobrze zaprojektowany kod strony, przetwarzany jest tak samo przez większość przeglądarek internetowych. Strona wyświetlająca się w sposób jak najbardziej jednolity na różnych urządzeniach, zachowuje układ i wygląd jaki był zamierzeniem projektanta. Nie trzeba instalować wielu przeglądarek na różnych systemach operacyjnych, ponieważ z pomocą przychodzi niniejsze narzędzie. Pozwala ono stosunkowo szybko sprawdzić jak wygląda nasza strona w ponad 60 konfiguracjach różnych przeglądarek internetowych, również tych mniej popularnych wersji, ale ciągle używanych. W tym celu serwis udostępnia zrzuty ekranu z takich przeglądarek jak Arora, Chrome, Epiphany, Firefox, Iceweasel, SeaMonkey itd.