Google Plus
Google+, inaczej zwany Google Plus lub G+, jest portalem społecznościowym, który cieszy się coraz większą popularnością. Powstał z inicjatywy Google Inc. w 2011 roku i początkowo tyko wybrani mogli założyć tam konto. Dzisiaj serwis rozpoczął już swoją ekspansję i ciągle zwiększa się liczba osób, które mają na nim swoje konto. We wrześniu 2012 roku udało się przekroczyć liczbę 400 milionów aktywnych użytkowników. Głównym celem tego serwisu jest integracja usług oferowanych przez Google, jednak wiele osób doszukuje się w nim konkurowania z popularnym Facebookiem.
Google+ służy przede wszystkim do komunikacji za pośrednictwem tekstu, dźwięku i obrazu. Umożliwia także wideokonferencje. Pozwala na znalezienie starych znajomych i odnowienie z nimi kontaktu. Każdy może tu stworzyć swój profil ze zdjęciami, opisami i dużą ilością rozmaitych informacji na swój temat. Można tu poinformować innych na temat swojego miejsca zamieszkania, pracy lub uczelni, na której się uczy. To wszystko sprawia, że portale społecznościowe pełnią ważną rolę w kreowaniu wizerunku w Internecie, a także i poza nim.
Google+ służy przede wszystkim do komunikacji za pośrednictwem tekstu, dźwięku i obrazu. Umożliwia także wideokonferencje. Pozwala na znalezienie starych znajomych i odnowienie z nimi kontaktu. Każdy może tu stworzyć swój profil ze zdjęciami, opisami i dużą ilością rozmaitych informacji na swój temat. Można tu poinformować innych na temat swojego miejsca zamieszkania, pracy lub uczelni, na której się uczy. To wszystko sprawia, że portale społecznościowe pełnią ważną rolę w kreowaniu wizerunku w Internecie, a także i poza nim.
Pisząc o jednym z największych portali społecznościowych nie da się uciec od próby porównania go z liderem na tym rynku, a mianowicie Facebookiem. Do najważniejszych różnic między nimi należy możliwość organizacji swoich znajomych w tzw. kręgi. Pomaga ona rozwiązać problemy związane z posiadaniem znajomych z różnych sfer jak np. rodzina, przyjaciele, pracodawcy. Do każdej z tych grup możemy wysyłać inne treści i posty. Możliwość kontroli adresatów konkretnych wpisów jest cechą charakterystyczną i odróżniającą nowy portal od popularnego Facebooka, na którym logika wysyłania wiadomości opiera się na zasadzie „wszystko do wszystkich”. Tymczasem Google stara się ułatwić ustawienia przeznaczenia treści dla konkretnego odbiorcy przy pomocy kręgów, które możemy sami definiować. Możemy także segregować napływające do nas informacje, przez co nasze życie w sieci wydaje się być bardziej poukładane.
Kolejna różnica objawia się w systemie zapraszania nowych znajomych. W Google+ nie jest on symetryczny (druga osoba musi potwierdzić znajomość), lecz pozwala na dodawanie nowych osób do swoich kręgów, bez potwierdzenia przez nich znajomości. W ten sposób dajemy innym możliwość przeglądania określonych przez nas informacji i otwieramy się na komunikację. Jeśli znamy osobę którą dodajemy, możemy liczyć na to, że zrewanżuje się nam tym samym.
Dodatkową zaletą, którą oferuje przeglądarkowy gigant w przeciwieństwie do Facebooka, jest możliwość całkowitego usunięcia swoich danych z portalu.
Nowy portal społecznościowy daje nam możliwość korzystania z szeregu funkcji, które zostały połączone, aby łatwiej było można z nich korzystać. Google+ zostało zintegrowane z Picasą, Google Reader, czyli czytnikiem RSS, Google Places, Bloggerem, a także zostało ułatwione korzystanie z YouTube. Poza tymi funkcjami Google oferuje także ułatwienia w korzystaniu z innych usług. Z jednego panelu można dostać się do takich aplikacji jak Gmail, Youtube, Dysk Google Google Kalendarz, Google News, Google Maps, Google Grafika, Google Tłumacz, Google Books i Google Portfel.
Ponadto na Google+ zostało zamieszczone wiele opcji dodatkowych, jedną z nich jest Sparks Jest to narzędzie, które pomaga w personalizacji treści RSS, które docierają do użytkownika. Selekcja dokonuje się na podstawie historii wyszukiwania i pozwala na dobranie odpowiednich filmów, wiadomości czy też artykułów. Jest powiązania z usługą Google News i łatwo udostępnić ją w naszych kręgach.
Popularnością cieszy się także Hangouts. Polega na tworzeniu rozmów wideo ze grupą znajomych, nie przekraczającą 10 osób, którzy akurat są dostępni online. Ta usługa ma na celu organizowanie spontanicznych spotkań z grupą znajomych w obrębie jednego kręgu. O ile może to brzmieć dość absurdalnie jak na usługę internetową, to jednak się sprawdza. Inicjuje się ją wysyłając innym użytkownikom wiadomość o gotowości do rozmowy.
Została także stworzona sekcja, która ma ułatwiać przeglądanie, zarządzanie i edytowanie zdjęć o nazwie Creative Kit. Ułatwia ona obsługę fotografii na własnym koncie, niwelując potrzebę pobierania zdjęć na dysk w celu ich edycji. Huddle jest aplikacją na urządzenia mobilne, która umożliwia szybką komunikację w kręgach. Ripples natomiast jest narzędziem służącym do wizualizacji komentarzy i publicznych postów. Kolejne jest usługa What’s hot, która powie nam jakie tematy są obecnie na topie, poprzez ukazywanie nam treści spoza naszych kręgów, które są aktualnie popularne. Ważna jest funkcja +1, która jest odpowiedzią na facebookowe „lubię to” i służy do polecania treści, które nam się spodobały.
Dla urządzeń mobilnych zostało stworzone +Mobile, które daje możliwość dzielenia się tym, co nas otacza, przy pomocy zdjęć czy też komentarzy. Możemy to robić w dowolnym miejscu i czasie dzięki Instant Upload. Dzieje się tak dlatego, że jest obsługiwane przez telefony, tablety i inne urządzenia mobilne. W dzisiejszym świecie nie można próbować przywiązywać użytkowników jedynie do komputerów w ich domach, dlatego przeniesienie Google+ na urządzenia, które można wziąć ze sobą wszędzie, wydaje się być trafionym pomysłem.
Jeśli chodzi o kwestie marketingowe, Google+ początkowo nie pozwalało na zakładanie profili firmom i produktom. Obecnie strony tego typu funkcjonują na innych zasadach, nie mogą bowiem jako pierwsze wysyłać innym użytkownikom zaproszenia do kręgu. Sprawia to, że wszechobecne reklamy nie są nieodłączną częścią nowego portalu społecznościowego o ile użytkownik sam na to nie pozwoli. Jednak Google nie celuje w strony przeładowane irytującymi reklamami, a w przejrzysty i schludny interfejs z treściami, które są dla użytkownika przyjazne. Dzięki usłudze Google Plus Local Pages na serwisie mogą promować się biznesy lokalne, nie ponosząc przy tym żadnych kosztów.
Tworząc ten portal nie chciano aby był on zamkniętym bytem o sztywno ustalonych granicach, lecz tworem elastycznym i zmieniającym się.